Redakce | Sobota, 16. listopad 2024 |
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty na louku, přeci jen znejistíte. Vyplatí se ale vytrvat, protože po chvíli „kodrcání" se před vámi objeví místo jako vystřižené z pohádky. A tam, za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a možná ještě dál, není rybník Brčálník, nýbrž vymazlený srub z masivních kulatin, vklíněný mezi vzrostlé stromy a bujnou zahrádku.
Přesto, nebo možná právě proto, že Sylva vyrostla v paneláku, toužila celý život po tom, mít chalupu. Věděla dokonce i kde – zamilovala se totiž do kraje okolo Šternberka, kam dojížděla z Olomouce s kamarádkou k její babičce. „Možná to bude znít trochu nadneseně, ale už jako holka jsem věděla, že Šternberk je moje osudové místo," vzpomíná Sylva.
O zbytek už se pak postarala náhoda. Partner Sylviny maminky totiž právě v této lokalitě koupil bývalý areál dětského tábora a v místě původní hlavní budovy vybudoval a nějakou dobu provozoval restauraci. Zbytek pozemků tvořily louky zarostlé vysokou trávou, lučním kvítím a lopuchy. A právě z nich nakonec Sylvě kousek odprodal. Že na něm vyroste srub, bylo tak trochu dílem náhody.
S bývalým manželem a dětmi totiž často jezdili na Slovensko do termálních lázní, zejména si oblíbili ty v okolí Liptovské Mary. „Tam tehdy přímo na břehu přehrady probíhala výstavba srubů. Některé již byly dokončené a správce nás do nich nechal nakouknout. V ten okamžik bylo rozhodnuto, že naše budoucí chalupa musí být z masivní kulatiny," směje se hostitelka. To bylo už skoro před 15 lety.
Překážky jsou od toho, aby se překonávaly
Zrealizovat takový sen ale nebylo pro mladou rodinu s malými dětmi vůbec jednoduché. A to nejen z důvodu omezených finančních prostředků. Kus louky, kde měl rekreační objekt vyrůst, totiž podle územního plánu v té chvíli nebyl určený k výstavbě. Bylo tedy třeba požádat o změnu způsobu využití pozemku, naštěstí byly úřady v tomto směru vstřícné. Pozemek nebyl zasíťovaný, elektrické vedení bylo dotažené jen k hraně celého areálu.
Kompletní příprava místa, než bylo možné v roce 2012 začít stavět, tak trvala zhruba dva roky. A na mladé nadšené stavebníky na té cestě čekalo nejedno překvapení. Například při kopání studny nenarazili na jen tak ledajakou vodu, ale rovnou na známou Těšíkovskou kyselku, která má prameniště nedaleko odtud. Z kohoutků tak v domě teče minerálka s vysokým obsahem železa.
„Chuťově je výborná, vaně, umyvadlu a toaletě už ale tolik nesvědčí, protože na nich zanechává tmavé skvrny. A ty je potřeba pořád dokola čistit," povzdechne si Sylva. Až nedávno si pořídili speciální filtry, jež obsah železa ve vodě snižují. Pro druhý srub, který staví se svým současným partnerem v sousedství jako čistě komerční stavbu na pronájem, byly totiž nutností.
Stavba srubu může začít
O tom, jakou podobu bude dům mít, měla Sylva jasno už dlouho dopředu. Všechno si vymyslela sama, včetně proskleného štítu a přesného rozvržení místností (projektant tomu později dal jen potřebnou formu). Pak přišel na řadu výběr firmy, která by srub postavila. „Tehdy jsme neměli moc peněz, takže stavba na klíč vůbec nepřipadala v úvahu, i když nám ji samozřejmě nabízeli," říká Sylva. Nakonec tak vybraná firma realizovala pouze dřevěný skelet domu. Výroba trvala dva měsíce, pak už zbývalo jen vše na místě sestavit. V té době nebyly okolo pozemku žádné ploty, jen planina s lopuchy, takže na něj mohl vjet i velký kamion.
Samotná stavba šla také hladce, Sylva dokonce využila možnosti provést v této fázi ještě nějaké dodatečné změny „Když jsem totiž poprvé vyhlédla ven otevřeným štítem u hlavní ložnice, věděla jsem, že nechci, aby ten pohled cokoliv rušilo. Takže jsme se rozhodli odstranit balkon, který tu byl původně naplánovaný," vypráví paní domu.
Dodavatelsky si nechali udělat ještě okna a střechu. Zbytek už zvládli vlastními silami, hezky postupně, krok po kroku. „I podle toho, jak se nám dařilo dát dohromady peníze. Tehdy to byla vždycky doslova korunka ke korunce. O to víc si ale všech těch věcí dnes vážím," říká Sylva.
Slovo dodavatele
Na stavbu srubu paní Sylvy máme hlavně příjemné vzpomínky, i když musím přiznat, že samotná výstavba nebyla vždycky úplně jednoduchá. Přístupnost místa byla ze začátku pro těžkou techniku složitější, místo stavby je opravdu uprostřed lesa a hned vedle potoka. V bezprostřední blízkosti základů navíc byly vzrostlé stromy. Montáž hrubé stavby také probíhala před Vánocemi a počasí nebylo vždycky zrovna příjemné. Vše se ale nakonec podařilo, a to i díky vstřícnému přístupu majitelky.
Není standardní, že by stavbu od počátku řídila žena, ale paní Sylva přesně věděla, co chce, a to spolupráci s investorem vždy velice zjednoduší. Navíc se dobře vyznala ve stavebních postupech i moderních materiálech a měla dokonalý smysl pro detail, což se určitě projevilo na konečném díle. Úspěšnou spolupráci dokazuje i to, že pro ni stavíme už druhý srub, který je neméně výjimečný, než byl ten první.
Pavel Pacák
SRUBY PACÁK, s.r.o.
Interiér jako ze žurnálu
V přízemí domu je hlavní obývací prostor s jídelním koutem a kuchyní. K té Sylvu inspiroval obrázek v časopise – nadchla ji kombinace patinovaných dvířek a mintové barvy. Rozvržení podle svého gusta si tak opět sama rozkreslila a zadala truhláři. Retro design spotřebičů pak dotvořil celkový dojem. Punc útulnosti místnosti dodávají krbová kamna, která celý srub krásně vyhřejí.
Netradiční podobu má i prostorná koupelna. Tady svůj um ukázal hlavně Sylvin bývalý manžel, který zhotovil kameninové umyvadlo na dřevěné desce se soklem obloženým přírodním kamenem. Stejně tak vyrobil i veškerý nábytek ve třech ložnicích v patře. Zaujmou zejména rámy postelí vyrobené z kulatin. Sám také položil podlahy, udělal sádrokartonové podhledy, které by paní domu do budoucna chtěla nahradit dřevem.
„V tomto směru mu opravdu musím vyseknout poklonu, je hrozně šikovný," dodává Sylva. Ona sama se zase postarala o všechny doplňky a dekorace, aby byl srub co nejvíce útulný. „Vymazlování" trvalo dlouhých osm let, takže děti mezitím vyrostly a už sem nechtěly tak často jezdit. Proto se Sylva nakonec rozhodla, že v době, kdy tady nebude chtít čas trávit sama, nabídne srub k pronájmu.
Wellness na zahradě
Za všechny ty roky se k nepoznání proměnila také zahrada. Manželé koupili borovice a katalpy, zbytek rostlin vždy od někoho dostali. A zahradničili metodou pokus omyl – občas něco přesadili, některé rostliny i vícekrát. Po deseti letech srub obklopuje krásná vzrostlá zahrada, která navíc nabízí spoustu míst pro relaxaci. V rohu zahrady je umístěná krytá pergola, nechybí ani wellness zázemí a bazén.
Zvláště v chladnějších dnech a v zimě zase člověk ocení vířivku přístupnou z hlavní terasy či dřevěný koupací sud, v němž se dá voda i ohřát. Přikládat je ovšem třeba ručně. Malá stavba na opačném konci zahrady, připomínající obrovský sud, v sobě zase skrývá saunu. Příjemné je zejména posezení na terase navazující na obývák. „Když sem někdo přijede, vždycky říkám, ať tam nenechávají žádné jídlo, zvlášť v zimě. Je sem totiž naučená chodit liška. Potkat tu ale často můžete i srnky a jeleny, jako doma jsou tu i ježci," uzavírá své vyprávění Sylva.
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tento kouzelný srub se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Tam, kde liška dává dobrou noc". Hlasujte do 31.12. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 100 m²
- Užitná plocha: 140 m²
- Dispozice: 4+1
- Venkovní a vnitřní nátěr: BBB barvy
- Konstrukční systém: srubová konstrukce
- Střecha: plechová střešní krytina
- Vytápění: krbová kamna
- Větrání: přirozené
- Realizace: 2012, SRUBY PACÁK s.r.o., www.srubypacak.cz
- Pronájem srubu: Wellness srub Těšíkov
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 4/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: DANA JAKEŠOVÁ pro časopis sruby&ROUBENKY
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Řadovka na kraji města
Řadové domy mají dlouhou tradici nejen u nás, ale i ve světě. Představují kompromis mezi činžáky nebo paneláky a rodinnými domy – s dostatkem soukromí a kouskem vlastního pozemku.…